Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - 8 grudnia
pełna łaski,
( Łk 1,28)
Czego nas uczy ta uroczystość?
- W Maryi zaczyna się proces odnowienia i oczyszczenia całego rodzaju ludzkiego.
- Maryja całkowicie należy do Boga.
- W nas, tak jak w Maryi, działa ta sama łaska Boża.
Szczegóły ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy i ich relacja z Niepokalanym Poczęciem:
Motyw ikonograficzny utożsamiający postać Maryi z Niewiastą z Apokalipsy.
Anioł Gabriel – oznajmił: Jesteś „pełna łaski”.
Pogrubiona szyja Maryi to oznaka napełnienia Jej osoby mocą Ducha Świętego.
„Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś miedzy niewiastami” ( Łk 1,28)
„Być pełnym łaski” – oto powołanie i przeznaczenie dla wszystkich stworzonych na obraz i podobieństwo Boże. - „W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem” (Ef 1,4). Tak miało być! „Nie” Ewy zostało naprawione przez „Tak” Maryi: „Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według słowa twego”.
W czasie Adwentu – tuż u jego początku, przed Bożym Narodzeniem – wspólnota Kościoła cieszy się jedną z najważniejszych uroczystości maryjnych: Niepokalanym Poczęciem. Jest to jeden z czerech dogmatów maryjnych (obok Macierzyństwa, Dziewictwa i Wniebowzięcia) ogłoszony przez papieża Piusa IX dnia 8 grudnia 1854 roku w bulli „Ineffabilis Deus”. „Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia - mocą szczególnej łaski i przywileju wszechmocnego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego - została zachowana nietknięta od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”.
Słowo do nas:
Protoewangelia (Rdz 3,9-15) – Po zjedzeniu owocu z drzewa zakazanego Adam przestraszył i ukrył się bo był nagi. Na odpowiedz niewiasty „Wąż mnie zwiódł i zjadłam” – Bóg przeklina węża i mówi: „wprowadzam nieprzyjaźń miedzy ciebie a niewiastę, potomstwo twoje a potomstwo jej: ono zmiażdży ci głowę, a ty zmiażdżysz mu piętę”.
Paweł do Efezjan (1, 3-6. 11-12) – pisze o błogosławieństwie i o wybraniu w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Z miłości przeznaczył nas dla siebie jako przybranych synów. … abyśmy istnieli ku chwale Jego majestatu.
Zwiastowanie – Łk 1,26-38 – Anioł Gabriel, wysłannik Boży rzekl do Maryi: „Bądź pozdrowiona, pełna laski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś miedzy niewiastami”. Nie boj się, znalazłaś łaskę u Boga. Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię. Dla Boga nie ma nic niemożliwego. Oto ja służebnica Pańska, niech mi się stanie według twego słowa.
Liturgia Kościoła:
Koleta – Boże, Ty przez Niepokalane Poczęcie Najświętszej Dziewicy przygotowałeś swojemu Synowi godne mieszkanie i na mocy zasług przewidzianej śmierci Chrystusa zachowałeś Ją od wszelkiej zmazy, daj nam za Jej przyczyną dojść do Ciebie bez grzechu.
Modlitwa nad darami – Wyznajemy, że Twoja uprzedzająca laska zachowała Ją od wszelkiej zmazy, za Jej wstawiennictwem uwolnij nas od wszelkich grzechów.
Modlitwa komunii – Niech przyjęty przez nas sakrament uleczy nas z ran zadanych przez grzech pierworodny od którego zachowałeś Najświętszą Maryja Pannę przez przywilej Niepokalanego Poczęcia.
Prefacja o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (54) Misterium Maryi i Kościoła
Ty zachowałeś Najświętszą Maryje Pannę od zmazy grzechu pierworodnego i obdarzyłeś pełnią laski, aby Ją przygotować na godną Matę Twojego Suna. Ona jest wizerunkiem Kościoła, niepokalanej i jaśniejącej pięknością Oblubienicy Chrystusa.
Myśli o Słowie:
1. Fundament biblijny – Ogłoszenie dogmatu było uwieńczeniem długiego procesu dojrzewania nauki o Niepokalanym Poczęciu: „W ciągu wieków Kościół uświadomił sobie, że Maryja, napełniona «łaską» przez Boga (Łk 1,28), została odkupiona od chwili swego poczęcia” (KKK 491). Dogmat o Niepokalanym Poczęciu nie może się powołać na żadne bezpośrednie świadectwo Pisma Świętego. Są jednak teksty, które „sugerują” tę naukę. Najważniejszy jest opis Zwiastowania, w którym Anioł z polecenia Bożego pozdrawia Maryję jako „łaski pełną” (Łk 1,28). Na poparcie dogmatu zwykło się też odwoływać do tzw. Protoewangelii (Rdz 3,15), która zapowiada Odkupiciela i Jego matkę złączonych w ścisłej wspólnocie przeciw szatanowi. Rozwój dogmatu Niepokalanego Poczęcia dokonywał się na trzech płaszczyznach: pobożności chrześcijan, liturgii oraz refleksji teologicznej.
2. Nauczanie Kościoła (dogmat) W Kościele zachodnim pojawiały się trudności, które spowalniały rozwój nauki o Niepokalanym Poczęciu. Podstawowa sprowadzała się do pytania: jak ma się świętość Maryi do powszechności grzechu pierworodnego i powszechności Chrystusowego odkupienia. Jeżeli Maryja jest cała święta, czy wobec tego odziedziczyła grzech pierworodny jak każdy z ludzi? Jeżeli była zawsze święta, czy potrzebowała odkupienia? Uznać prawdę, że Maryja była wolna od grzechu pierworodnego, wydawało się świadczyć, iż nie potrzebowała chrystusowego odkupienia.
Do pokonania tej trudności przyczynił się franciszkański teolog błogosławiony Jan Duns Szkot († 1308), który twierdził, że wolność od grzechu – także pierworodnego – nie tylko nie neguje zbawczego wpływu Chrystusa, lecz jest jego najdoskonalszą postacią. Maryja nie stanowi wyjątku w Bożym planie powszechnego odkupienia, nawet jeśli nie została dotknięta przez grzech pierworodny. „Niewątpliwie, wspanialszym darem jest ustrzec przed złem niż pozwolić popaść w zło, a następnie z niego wyzwolić”.
3. Nasze życie - W odróżnieniu od chrześcijaństwa zachodniego, które wyraża prawdę o Niepokalanym Poczęciu w formie negatywnej (wolność od grzechu pierworodnego), Wschód zawsze podkreślał aspekt pozytywny tej tajemnicy. „U świętych Ojców przyjął się zwyczaj nazywania Bogarodzicy całą świętą i wolną od wszelkiej zmazy grzechowej, jakby utworzoną przez Ducha Świętego i ukształtowaną jako nowe stworzenie. Ubogaconą od chwili poczęcia blaskiem szczególnej świętości" (LG 56).
Czym jest Niepokalane Poczęcie? Jest ono tajemnicą maryjną, a jednocześnie chrystologiczną i zbawczą. Posiada podwójny aspekt - “negatywny", wolność od grzechu, i "pozytywny", którym jest pełnia świętości. Te dwa aspekty wzajemnie się uzupełniają i dopełniają. Maryja jest absolutnie wolna od chwili swego poczęcia od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego; jako „córka Adama” (LG 56) została odkupiona wprzód przez Jezusa Chrystusa na mocy przewidzianych Jego zasług.
Zachowanie od grzechu pierworodnego i pełnia łaski jest wyjątkowym przywilejem danym Maryi, ale dotyczy każdego z ludzi. "Na Maryję, pierwszą odkupioną przez Chrystusa, która otrzymała ten przywilej, że nie była ani przez moment poddana władzy zła i grzechu, chrześcijanie patrzą jako na doskonały wzór i ikonę tej świętości, do osiągnięcia której są powołani w swym życiu z pomocą łaski Pana" (Jan Paweł II, Katecheza maryjna, 5. 6. 1996).
Czego nas uczy ta uroczystość?
- W Maryi zaczyna się proces odnowienia i oczyszczenia całego rodzaju ludzkiego.
- Maryja całkowicie należy do Boga.
- W nas, tak jak w Maryi, działa ta sama łaska Boża.
Szczegóły ikony Matki Bożej Nieustającej Pomocy i ich relacja z Niepokalanym Poczęciem:
Motyw ikonograficzny utożsamiający postać Maryi z Niewiastą z Apokalipsy.
Anioł Gabriel – oznajmił: Jesteś „pełna łaski”.
Pogrubiona szyja Maryi to oznaka napełnienia Jej osoby mocą Ducha Świętego.
Historia (z życia wzięte)
a). W Brazylii rośnie drzewo zwane goiaba - gujawa. Bardzo często zanim dojrzeją jego owoce są atakowane przez szkodniki. Jest bardzo trudno spotkać zdrowy owoc, bo jest on zawsze wyjątkiem pośród zrobaczywiałych. „Niepokalane Poczęcia” możemy porównać do jedynego, szczególnego drzewa owocowego całkowicie odpornego na jakiekolwiek owady czy szkodniki. Posiada wyjątkowe DNA co powoduje, że wydaje owoce tylko zdrowe i nigdy robaczywe, skażone czy zgniłe. Posiada antyciała odporne na wszystkie choroby i zarazy.
b). W zmodernizowanym, elektronicznym (i pandemicznym) świecie „Niepokalane Poczęcie” to jak doskonały stuprocentowy antywirus broniący komputer, albo inne urządzenie elektroniczne od jakichkolwiek niepożądanych wpływów. Od samego projektu i od jego produkcji jest całkowicie odporne na wirusy i niebezpieczne, negatywne ataki hakerów. Nie tylko żaden wirus nie może go zaatakować, ale ono niszczy wszelkie wirusy. Nie potrzebuje szczepionki bo samo jest lekarstwem i uzdrowieniem.
Ludu Boży, żyjący wśród zagrożeń wirusa i innych szkodników. „Nie bój się…znalazłeś bowiem łaskę u Pana!”
o. Józef Grzywacz CSsR
Rekolekcjonista z Tuchowa
Jak godnie przeżyć Godzinę Łaski?
Jeśli to możliwe, módl się w kościele, np. w miejscach wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu, od 12–13.
Zacznij modlitwę od wzbudzenia w sobie nadziei na spełnienie słów Maryi, która obiecała skruszyć serca zatwardziałych grzeszników.
Módl się szczególnie za kapłanów, także tych, którzy porzucili Kościół, bo to o nich szczególnie prosi Maryja w objawieniach w Fontanelle.
Proś z wiarą o łaskę nawrócenia dla zatwardziałych grzeszników.
Zachęć do tego nabożeństwa inne osoby. Dziel się tą informacją oraz przesłaniem Maryi.
Jak odprawić Godzinę Łaski?
Zacznij od przypomnienia sobie obietnic Matki Najświętszej.
„W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”.
Skup się na modlitwie i zapytaj siebie: „Co obiecuje mi Matka Najświętsza?”.
Ona zapewnia, że Godzina Łaski „zaowocuje wieloma nawróceniami”.
Proś o łaskę nawrócenia dla tych, którzy jej najbardziej potrzebują.
„Serca zatwardziałe i zimne jak ten marmur zostaną dotknięte Bożą łaską i staną się wiernymi czcicielami naszego Pana, i będą Go szczerze miłować (…)”.
Proś o tą łaskę dla siebie i najbliższych.
„Przez to nabożeństwo uzyskacie wiele łask duchowych i cielesnych”.
Nie bój się prosić o łaski – nawet największe!
„Nasz Pan, mój Boski Syn, Jezus, ześle swe przeobfite Miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą stale modlić się za swych grzesznych braci (…)”.
Proś o łaskę nawrócenia dla grzeszników.
„Każdy, kto będzie modlić się w tej intencji i wylewał łzy pokuty, odnajdzie pewną drabinę niebieską, przez me macierzyńskie Serce będzie też miał zapewnioną opiekę i łaskę”.
A teraz podziękuj za tę łaskę, którą Ci dziś Matka Najświętsza gwarantuje!
W tym momencie możesz zacząć rozmawiać z Maryją modlitwami, które są najbliższe twemu sercu. Odmów Różaniec, przeplatając go aktami miłości (Boże, choć Cię nie pojmuję…) i żalu za grzechy (Ach, żałuję za me złości…). Wyznaj swą wiarę w Boga (Wierzę w Boga Ojca Wszechmogącego), wychwalaj Jego dobroć (Chwała na wysokości Bogu), oddaj się Maryi pod opiekę (Cały jestem Twój, o Maryjo). To słowa szczególnie miłe Maryi. One otworzą dla Ciebie Jej Serce, Ciebie zaś niech otworzą na Jej dary.
Godzina Łaski
"Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski." - takie obietnice złożyła Maryja objawiając się Pierinie Gilli w 1947 r. Godzina Łaski rozpoczyna się 8 grudnia w samo południe.
“Dzięki modlitwie w tej godzinie ześlę wiele łask dla duszy i ciała. Będą masowe nawrócenia. Dusze zatwardziałe i zimne jak marmur poruszone będą łaską Bożą i znów staną się wierne i miłujące Boga. – zapowiedziała Pierinie Maryja – Pan, mój Boski Syn Jezus, okaże wielkie miłosierdzie, jeżeli dobrzy ludzie będą się modlić za bliźnich. Jest moim życzeniem, aby ta Godzina była rozpowszechniona. Wkrótce ludzie poznają wielkość tej Godziny Łaski. Jeśli ktoś nie może w tym czasie przyjść do kościoła, niech modli się w domu”.
Forma modlitwy w Godzinie Łaski jest dowolna. Szczególnie ważna jest modlitwa za grzeszników, i uczczenie Maryi jako Róży Mistycznej i Matki Kościoła. Można spędzić ten czas na różańcu, można z litanią do Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Modlitwy i prośby do Róży Duchownej[1] - (polecane zwłaszcza przy odprawianiu nowenny)
Różo Duchowna, bądź błogosławiona o Matko Łaski Bożej! Ty podarowałaś światu swego Boskiego Syna Jezusa Chrystusa, Dawcę Wszelkich Łask!
Różo Duchowna, bądź błogosławiona! Twój Boski Syn wyjednał nam łaskę przez swoją śmierć na krzyżu, a Ty współuczestniczyłaś w tym dziele, gdy miecz boleści przeniknął Twoją duszę!
Różo Duchowna, bądź błogosławiona! Tobie Ojciec Niebieski powierzył największy skarb niebios, Ciebie uczynił Panią i Rozdawczynią Łask Wszelkich!
Różo Duchowna, Matko nasza! Zwróć Twoje oczy pełne miłości na całą ludzkość. Prosimy Cię, wzywamy Cię, błagamy Cię! Spraw, abyśmy wszyscy stali się uczestnikami łask Bożych przez sakrament Chrztu Świętego, Pokuty i inne sakramenty potrzebne do zbawienia dusz naszych!
Różo Duchowna, Matko Łaski Bożej! Spraw, abyśmy wszyscy doszli do domu Ojca Niebieskiego, ponieważ wszyscy jesteśmy dziećmi Twoimi i dziećmi Boga! Spójrz także na moją duszę, słabą, grzeszną i niegodną!
Różo Duchowna, ufam Tobie, bo Ty najlepiej wiesz, czego i kiedy nam potrzeba. Przed Tobą otwieram moje serce. Oświeć mą duszę swym światłem. Niech Twoja macierzyńska miłość rozpali moje oziębłe serce Twoim niezmierzonym miłosierdziem, napełni je Twoją radością, pokorą i pokojem!
Różo Duchowna! Ty jak Matka troszczysz się zwłaszcza o te dzieci, które najbardziej potrzebują Twojej pomocy. Dlatego uciekam się do Ciebie w moich duchowych i życiowych potrzebach. Nade wszystko jednak proszę Cię o tę szczególną łaskę …!
Różo Duchowna! Ty jesteś Matką Jezusa Chrystusa i Matką Łaski Bożej! Ty jesteś Matką miłosierdzia i Matką dającą Życie! Jesteś Matką pełną łaskawości i nadziei! Ukryj mnie w swoim Niepokalanym Sercu i racz mnie wysłuchać! Amen.
Różo Duchowna! Proś Jezusa za nami! Różo Duchowna! Proś Jezusa za nami! Różo Duchowna! Proś Jezusa za nami!
Witaj Królowo, Matko miłosierdzia. Zdrowaś Maryjo, Bogarodzico! Błagamy Ciebie!
Modlitwy wynagradzające za brak czci dla Matki Najświętszej
O Jezu, przebacz nam wszelkie znieważanie świętego imienia Maryi – Ciebie prosimy, wysłuchaj nas Panie!
O Jezu, przebacz nam pogardę, okazywaną tajemnicy jej Niepokalanego Poczęcia – Ciebie prosimy…
O Jezu, przebacz nam nasze zaniedbania w oddawaniu czci Maryi – Ciebie prosimy…
O Jezu, przebacz nam brak szacunku dla wizerunków Maryi – Ciebie prosimy….
O Jezu, przebacz nam wszelkie lekceważenie różańca świętego – Ciebie prosimy….
O Jezu, przebacz nam wszelką obojętność, okazywaną matczynej miłości Maryi – Ciebie prosimy…
Komentarze
Prześlij komentarz
Nieustanne potrzeby??? Nieustająca Pomoc!!!
Witamy u Mamy!!!