Przejdź do głównej zawartości

Nowenna 9 dzień Temat: Wielbi dusza moja Pana


Dziewiąty dzień Nowenny
(piątek, 26.06.2020)

Temat: Wielbi dusza moja Pana
Modlitwy i rozważania na Nieustanna Nowennę
Nowenna 2020 - (do użytku prywatnego)

W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego.
O Maryjo witam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.

Przed ikona Matki Bożej Nieustającej Pomocy i zapaloną świecą..
Klimat modlitewny – Wezwać pomocy Ducha Świętego…
Pomyśl o Twojej głównej intencji osobistej…
Modlitwa rzymska do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
O Matko Nieustającej Pomocy, / z największą ufnością przychodzę dzisiaj, / przed Twój święty obraz, / aby błagać o pomoc Twoją. / Nie liczę na moje zasługi, / ani na moje dobre uczynki, / ale tylko na nieskończone zasługi Pana Jezusa / i na Twoją niezrównaną miłość macierzyńską. / Tyś patrzyła, o Matko, na rany Odkupiciela / i na krew Jego wylaną na krzyżu / dla naszego zbawienia. / Tenże Syn Twój umierając, / dał nam Ciebie za Matkę. / Czyż więc nie będziesz dla nas, / jak głosi Twój słodki tytuł: Nieustającą Wspomożycielką? / Ciebie więc o Matko Nieustającej Pomocy, / błagam najgoręcej, / abyś wyprosiła mi u Syna Twego tę łaskę, / której tak bardzo pragnę / i tak bardzo potrzebuję. (Chwila ciszy).
Ty wiesz o Matko przebłogosławiona, / jak bardzo Jezus, Odkupiciel nasz pragnie, / udzielać nam wszelkich owoców Odkupienia. / Wyjednaj mi przeto, o najłaskawsza Matko / u Serca Jezusowego tę łaskę, / o którą w tej nowennie pokornie proszę; / A ja z radością wychwalać będę, razem z Tobą, / nieskończone miłosierdzie Boga. Amen.
Dziewiąty dzień Nowenny
Mów, Panie, bo sługa twój słucha: Błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia
„Wtedy Maryja rzekła:  «Wielbi dusza moja Pana,   i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia,  gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Święte jest Jego imię - a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia [zachowuje] dla tych, co się Go boją. On przejawia moc ramienia swego,  rozprasza pyszniących się zamysłami serc swoich. Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych. Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia. Ujął się za sługą swoim, Izraelem, pomny na miłosierdzie swoje - jak przyobiecał naszym ojcom - na rzecz Abrahama i jego potomstwa na wieki». Maryja pozostała u niej około trzech miesięcy; potem wróciła do domu”(Łk 1, 46-56).
Katecheza 9 – Oblicze pełne miłości
„Pod Twoją obronę” (łac. Sub tuum praesidium) – modlitwa chrześcijańska, pochodząca z III wieku, kierowana za pośrednictwem Maryi, matki Jezusa Chrystusa, w intencji Kościoła (Wspólnoty). Święty Bernard był jednym z głównych orędowników przyznania Maryi tego tytułu, mimo iż już wówczas budziło to kontrowersje, wszak Pismo Święte mówi, iż jedynym pośrednikiem między ludźmi a Ojcem jest Syn. Jednak pośrednictwo Maryi jest wyjątkowego rodzaju ze względu na jej Boże macierzyństwo. Już od czasów starożytnych wierzono, że wszelkie łaski od Boga przechodzą przez Jej pośrednictwo. Także Święty Alfons pouczał o Jej pośrednictwie mówiąc, że Maryja została dana światu po to aby za Jej pośrednictwem, jako kanałem, płynął do nas potok łask boskich. Dziewica Nieustającej Pomocy przedstawiona jest na ikonie frontalnie, gdyż takie przedstawienie umożliwia bezpośredni kontakt z Jej osobą i napełnia wizerunek Jej obecnością.
Na ikonach tylko postacie dalszoplanowe są pokazywane z profilu i nie mamy z nimi zbyt bliskiego kontaktu. W obliczu Maryi dostrzegamy niektóre wpływy ikonografii zachodniej: koloryt twarzy jest trochę jaśniejszy niż to bywa w ikonach typowo bizantyjskich, gdzie twarze wydają się jakby mocno opalone. Mają one kolor ziemi, w nawiązaniu do Adama, ojca rodzaju ludzkiego; w języku hebrajskim „adamah” znaczy ziemia. Oblicze Maryi jest wypełnione pełnym słodyczy smutkiem; w głębi serca medytuje Ona gorycz męki swojego Syna. Ukazana jest jako Matka Ukrzyżowanego, cierpiącego z powodu ludzkości, która Go odrzuciła.
Czoło, usta i nos są znakami głębi duchowej ikonicznych postaci, ich skupionej kontemplacji i dobroci. Usta, część szczególnie zmysłowa, na obrazie Dziewicy Nieustającej Pomocy, podobnie jak na innych ikonach, są delikatne i mają kształt bardzo geometryczny, pozbawiony zmysłowości. Należą one bowiem do osoby już przemienionej. Wąskie usta są znakiem duchowości i według Cyryla Jerozolimskiego podkreślają, że „ciało nie potrzebuje już do życia ziemskiego pożywienia, gdyż stało się duchową cudownością”.
Usta Dziewicy są zamknięte, gdyż kontemplacja wymaga ciszy i skupienia. W swej istocie kontemplacja polega bowiem nie tyle na wyrażaniu czegoś, na przykład swoich wewnętrznych stanów, nie tyle na dawaniu, ale na oglądaniu sercem i przyjmowaniu rzeczywistości nadprzyrodzonej, która udziela się w kontakcie z ikoną. Podczas kontemplacji potrzeba najpierw dużego wysiłku, aby nie zatrzymywać się na wewnętrznych wrażeniach i odczuciach, a następnie swego rodzaju pasywności, by pozwolić się ogarnąć boskiej rzeczywistości, która udziela się w obcowaniu z ikoną. Nos, długi i wąski, wyraża szlachetność Maryi. Nie nęcą go już zapachy tego świata, lecz tylko Chrystus i ożywiający powiew Ducha Świętego. Trzeba zauważyć, że jego kształt na obrazie Nieustającej Pomocy odbiega od typowego rysunku nosa z ikon bizantyjskich, tzw. nosa greckiego. Jest to kolejny element zachodni naszej ikony.
Uszy, stworzone, by słuchać przykazań Pana, są na ikonie zaledwie zaznaczone i ukryte pod welonem; dźwięki tego świata już do nich nie docierają. Uwaga Maryi skoncentrowana jest na głosie wewnętrznym, a nie na zewnętrznych dźwiękach. Wysokie czoło przyjmuje siłę Ducha i mądrości, nieodłącznej od miłości. Osiągnięte w ten sposób piękno jest pięknem miłości duchowej, wewnętrznej, i jednocześnie macierzyńskiej, będącej odbiciem wiecznej Miłości Boga. Tytuł Nieustająca Pomoc to imię natchnione przez Ducha Świętego, które objawia i wyraża ile Maryja uczyniła i czyni dla swoich synów i córek. To imię największego zaufania czcicieli, którzy zmierzają ku wieczności zawsze wspierani przez Matkę Nieustającej Pomocy
Od Słowa do życia:
1. Dlaczego Nieustająca Pomoc jest wezwaniem tak powszechnie używanym?
2. Jakiej pomocy najbardziej potrzebujesz w tym momencie?
3. Odpust zupełny - czyli całkowite darowanie kar dla dusz w czyśćcu cierpiących. Odpust zupełny możemy uzyskać raz dziennie pod „zwykłymi warunkami”.
Od tajemnicy do Tajemnicy: Wniebowstąpienie
„I rzekł do nich: «Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu! Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony. Tym zaś, którzy uwierzą, te znaki towarzyszyć będą: w imię moje złe duchy będą wyrzucać, nowymi językami mówić będą; węże brać będą do rąk, i jeśliby co zatrutego wypili, nie będzie im szkodzić. Na chorych ręce kłaść będą, i ci odzyskają zdrowie». Po rozmowie z nimi Pan Jezus został wzięty do nieba i zasiadł po prawicy Boga. Oni zaś poszli i głosili Ewangelię wszędzie, a Pan współdziałał z nimi i potwierdził naukę znakami, które jej towarzyszyły.” (Mk 16, 15-20).
Modlitwa świętego Alfonsa do Matki Bożej
O moja najsłodsza i najświętsza Matko Maryjo, jakiej to ulgi doznaję w moich biedach, jakiej pociechy w utrapieniach oraz mocy w chwilach pokusy, kiedy Ciebie wspominam i wzywam na ratunek.  Macie słuszność, święci, gdy nazywacie moją Panią ,,Portem udręczonych'' – jak mówi św. Efrem; ,,Pociechą nieszczęśliwych'' - jak św. Bonawentura; wreszcie ,,Odpocznieniem w naszym płaczu" – jak Św. German. Matko moja, racz mnie pocieszyć! Widzę się pełnym grzechów i otoczonym przez nieprzyjaciół, pozbawionym cnót, oziębłym w miłości względem Boga. Pociesz mnie więc, pociesz, a tą pociechą niech będzie to, że mi dopomożesz rozpocząć, nowe życie, które będzie naprawdę podobać się Twemu Synowi i Tobie. Zmień moje życie, o Maryjo, Matko moja, bo Ty możesz to uczynić!
Wezwania dziękczynne
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, wraz z tymi, którzy dzisiaj dali świadectwo o łaskach otrzymanych od Boga, za Twoim wstawiennictwem. Dołączamy do nich naszą modlitwę i wołamy:
Dziękujemy Ci, Matko Nieustającej Pomocy:
za uzdrowionych z choroby,
za pocieszonych w strapieniu,
za ocalonych z rozpaczy,
za podtrzymanych w zwątpieniu,
za wyzwolonych z mocy grzechu,
za wysłuchanych w błaganiu,
za litość nam okazaną,
za miłość Twą macierzyńską,
za dobroć Twą niezrównaną,
za wszystkie łaski nam i innym wyświadczone.
Wezwania błagalne
Gorąco polecamy Ci, Matko Nieustającej Pomocy, prośby naszych braci i sióstr. Łączymy z nimi błagania w intencji wszystkich będących w potrzebie.
Błagamy Cię, Matko Nieustającej Pomocy:
za chorych, abyś ich uzdrowiła,
za strapionych, abyś ich pocieszyła,
za płaczących, abyś im łzy otarła,
za sieroty i opuszczonych, abyś im Matką była,
za biednych i potrzebujących, abyś ich wspomagała, za błądzących, abyś ich na drogę prawdy sprowadziła,
za kuszonych, abyś ich z sideł szatańskich wybawiła,
za upadających, abyś ich w dobrym podtrzymywała,
za grzeszników, abyś im żal i łaskę spowiedzi wyjednała,
za zmarłych, abyś ich do radości życia wiecznego doprowadziła,
O wysłuchanie wszystkich próśb naszych.
AKT CODZIENNEGO ODDANIA SIĘ MATCE BOŻEJ
O Pani moja, o Matko moja, Tobie oddaję się cały, a na dowód mego oddania poświęcam dziś Tobie moje oczy, uszy, usta i serce, poświęcam całego siebie. Skoro więc jestem Twoim, o Dobra Matko, strzeż mnie i broń mnie jako własności swojej. Amen.
Modlitwa Pańska – Ojcze Nasz….
Zdrowaś Maryjo…..
O Maryjo żegnam Cię
O Maryjo kocham Cię
O Maryjo proszę Cię
Pobłogosław dzieci swe.
Kończymy w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Opracowanie: O. Józef Grzywacz

Wywiad radiowy – spojrzenie artystyczne na ikonę


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diferentes numerações e tradução dos Salmos

Diferentes numerações e tradução dos Salmos Muitas vezes, encontramos em nossas Bíblias e nos folhetos de Missa dois números diferentes em cima de um Salmo. Um número está entre parênteses. E, em geral, a diferença entre os dois números não passa de um. Por que acontece isso? Precisa ser dito, por primeiro, que os Salmos foram escritos, originalmente, na língua hebraica. Assim chegaram a fazer parte das Sagradas Escrituras do povo judeu. Posteriormente, por sua vez, também os cristãos acolheram essas tradições – e, com isso, os Salmos – como suas Sagradas Escrituras, lendo tais textos como primeira parte de sua Bíblia, ou seja, como Antigo Testamento. “Antigo” indica, neste caso, simplesmente aquilo que existiu por primeiro.   A numeração diferente dos Salmos,

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS Sobre o uso de imagens no culto católico, leia sua Bíblia em: Êxodo 25, 18-22;31,1-6 (Deus manda fazer imagens de Anjos); Êxodo 31,1-6 (Deus abençoa o fazedor de imagens) Números 21, 7-9; (Deus manda fazer imagem de uma Serpente e quem olhasse para a imagem era curado) 1 Reis 6, 18. 23-35; I Reis 7, 18-51; (O Templo de Jerusalém era cheio de imagens e figuras de anjos, animais, flores e frutos) 1 Reis 8, 5-11; (Deus abençoa o templo de Jerusalém cheio de imagens e figuras) Números 7, 89; 10,33-35; (Os judeus veneravam a Arca que tinha imagens de Anjos e se ajoelhavam diante dela que tem imagens) Josué 3, 3-8; (procissão com a arca que tinha imagens) Juízes 18,31 (Josué se ajoelha diante da Arca com imagens para rezar) 1 Samuel 6, 3-11; (imagens são usadas)

Siedem boleści i siedem radości świętego Józefa

  Septenna ku czci siedmiu radości i siedmiu boleści Świętego Józefa [1] (Septennę odprawia się przez siedem dni lub siedem śród) [2]   1. Święty Józefie, użalam się nad Tobą dla tego smutku, który ogarnął Twe serce dręczone niepewnością, gdy zamierzałeś opuścić Twoją Przeczystą Oblubienicę, Maryję, oraz odnawiam w Tym sercu radość, której doznałeś, gdy anioł Pański objawił Ci Tajemnicę Wcielenia. Przez Twą boleść i radość proszę Cię, bądź moim pocieszycielem z życiu i przy śmierci. Amen. Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu. 2. Święty Józefie, użalam się nad Tobą dla tej przykrości, którą odczuło Twoje serce, gdy widziałeś, w jakim ubóstwie narodziło się Dzieciątko Jezus oraz odnawiam w Twym sercu radość, której doznałeś, słysząc śpiew aniołów i widząc pasterzy i Mędrców, oddających hołd Dzieciątku. Przez Twą boleść i radość wyjednaj mi tę łaskę, bym w pielgrzymce życia ziemskiego stał się godny życia wiecznego. Amen. 3. Święty Józefie, użalam się nad Tobą dla tej b