Przejdź do głównej zawartości

Wartości duszpasterskie Nowenny Nieustannej

Wartości duszpasterskie Nowenny Nieustannej
W ostatniej nauce w tym cyklu chcemy spojrzeć na wartości duszpasterskie związane z Nowenną Nieustanną. Trzeba tu przywołać także fakty. Te zaś wskazują, że przez 10 lat od chwili zaprowadzenia Nowenny w Polsce wydatnie pomnożyła się liczba kopii obrazu MBNP, a przez zaprowadzenie przed tymi kopiami Nowenny, nabożeństwo do MBNP osiągnęło niebywałe promieniowanie na całe okolice i lud wierzący.
Przede wszystkim Nowenna została bardzo życzliwie przyjęta przez wiernych. Po krótkim okresie wahania także duchowieństwo odkryło w tym nabożeństwie wielkie wartości. To wahanie było usprawiedliwione, ponieważ wprowadzano coś nowego i nieznanego. Jednak szybko wszyscy przekonywali się do Nowenny i odkrywali jego wartości. Również tam, gdzie dbano o to nabożeństwo przynosiło ono wspaniałe owoce dla wszystkich biorących w nim udział.
Jakie więc są to wartości?

1. Główną wartość Nowenny w kilka lat po jej zaprowadzeniu w Polsce upatrywano w tym, że przyczynia się ona do nawróceń i pomnażania ducha wiary u ludzi. To wszystko zaś dokonywało się w czasach indyferentyzmu religijnego, apostazji i ateizmu. To oczywiście nie działo się automatycznie. Było związane z wielka pracą duszpasterzy, którzy troszczyli się o jak najlepszy przebieg Nowenny i wykorzystanie jej w celu uświadamiania wiernym potrzeby prawdziwego życia religijnego. Dlatego skoro wzrastała w parafii liczba przyjetych Komunii, osób korzystających z sakramentu pokuty, gdy dokonywała się odnowa zycia, to wszystko było efektem odpowiedniego prowadzenia Nowenny. Duszpasterz na Nowennie powinien bowiem omawiać główne potrzeby duchowe swojej parafii, aktualne problemy wierzących, współczesne prady duchowe, w ogóle powinien trzymać rękę na pulsie swojej parafii.
I dlatego wielu kapłanów, którzy zadbali, by w ich parafiach była Nowenna stwierdzali prawdziwe nawrócenia, porzucanie nałogów, pojednanie rodzin. Dlatego i dziś trzeba nam wykorzystywać tę wartośc Nowenny dla ożywienia i odnowienia życia religijnego parafii.
2. Zaprowadzenie Nowenny w parafii powodowało ożywienie i odrodzenie religijne, co miało swój konkretny wyraz w uczęszczaniu do sakramentów i frekwencji na nabożeństwach. Wiązało się to z tym, iż propagatorzy Nowenny często przypominali o przystępowaniu do sakramentów szczególnie, gdy ktoś rozpoczynał i kończył odprawianie Nowenny. Również poruszając w czasie kazań nowennowych różne problemy teologiczne i nie tylko, docierano do ludzkich serc.
3. Inną wartością było pomnożenie ufności nadprzyrodzonej i ducha modlitwy. Jakże ważna to jest sprawa! Żyjemy w czasie, gdy wszyscy mówią o postępie, który pojmowany jest wyłącznie materialnie. Im więcej wyprodukujemy, tym lepiej nam się będzie żyło. Nic bardziej błędnego. By lepiej się żyło człowiek musi wiedzieć jaki jest jego cel. A tym celem nie jest z pewnością ziemia. Dlatego spojrzenie na rzeczywistość ziemską w perspektywie nadprzyrodzonej pobudzi ludzi zarówno do ufności wobec ana Boga, jak i zmieni poglady na sprawy materialne.
Również pomnożenie ducha modlitwy stanowi ogromną wartość Nowenny. Mamy tu bowiem okazję usłyszeć modlitwy zanoszone przez innych. Sa to zarówno modlitwy dziękczynne jak i błagalne. Modlitwy, które poruszają tak wiele spraw, otwierają oczy na potrzeby innych. Dlatego na Nowennie możemy wszyscy uczyć się tego, jak mamy się modlić, w jakich intencjach, co jest naprawde ważne. Również duch wspólnotowej modlitwy musi tu dojść do głosu i wywołać w nas poczucie, że nigdy nie modlimy się sami i nigdy nie wolno nam modlić się samym, ale zawsze mieć na uwadze innych, by modlic się z nimi i za nich.
4. Nowenna miała duży wpływ także na pomnożenie ofiarnej miłości nadprzyrodzonej i była zachętą do uczynków miłosiernych co do ciała i duszy. I ta wartość dalej jest aktualna. Jakże potrzeba dziś tej ofiarności! Nie tylko patrzenie na swoje potrzeby, ale zauważanie potrzeb innych. Wspaniałomyślność, duch ofiary, wyrzeczenia – są tak potrzebne! Dlatego w Nowennie należy zwracać na to uwagę. Ci którzy biorą udział w Nowennie i słuchaja listów do Matki Bożej mogą i powinni sami zgłaszać się z propozycjami pomocy np.: w znalezieniu pracy, nocnego czuwania przy chorym, jakiejś naglącej pomocy materialnej itd. Każdy z nas ma być przecież przedlużeniem pomocnych rąk Matki Najświętszej.
5. Wartością było kiedyś ożywienie życia parafialnego. Dzisiaj także tego potrzeba. Często to życie parafialne ograniczone jest do minimum, do wizyty w kościele. Właśnie dzięki Nowennie możemy poczuć się zaproszeni do bardziej aktywnego życia parafialnego, gdzie wykażemy się naszymi zdolnościami, pomysłami, wolnym czasem. Możemy zachęcić się chociażby do udziału w grupach parafialnych (można wymienić grupy działające w parafii), do pełnego i aktywnego udziału w mszy św., czy innych nabożeństwach, itd.
Na koniec naszych rozważań raz jeszcze poczujmy się zaproszeni i zachęceni do udziału w Nowennie Nieustannej, a przez gorliwy w niej udział korzystajmy z jej wielkiego bogactwa i ukazujmy je innym.
Autor: O. Zbigniew Bruzi CSsR

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Diferentes numerações e tradução dos Salmos

Diferentes numerações e tradução dos Salmos Muitas vezes, encontramos em nossas Bíblias e nos folhetos de Missa dois números diferentes em cima de um Salmo. Um número está entre parênteses. E, em geral, a diferença entre os dois números não passa de um. Por que acontece isso? Precisa ser dito, por primeiro, que os Salmos foram escritos, originalmente, na língua hebraica. Assim chegaram a fazer parte das Sagradas Escrituras do povo judeu. Posteriormente, por sua vez, também os cristãos acolheram essas tradições – e, com isso, os Salmos – como suas Sagradas Escrituras, lendo tais textos como primeira parte de sua Bíblia, ou seja, como Antigo Testamento. “Antigo” indica, neste caso, simplesmente aquilo que existiu por primeiro.   A numeração diferente dos Salmos,

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS

A BÍBLIA MANDOU E PERMITE O USO DE IMAGENS DE SANTOS Sobre o uso de imagens no culto católico, leia sua Bíblia em: Êxodo 25, 18-22;31,1-6 (Deus manda fazer imagens de Anjos); Êxodo 31,1-6 (Deus abençoa o fazedor de imagens) Números 21, 7-9; (Deus manda fazer imagem de uma Serpente e quem olhasse para a imagem era curado) 1 Reis 6, 18. 23-35; I Reis 7, 18-51; (O Templo de Jerusalém era cheio de imagens e figuras de anjos, animais, flores e frutos) 1 Reis 8, 5-11; (Deus abençoa o templo de Jerusalém cheio de imagens e figuras) Números 7, 89; 10,33-35; (Os judeus veneravam a Arca que tinha imagens de Anjos e se ajoelhavam diante dela que tem imagens) Josué 3, 3-8; (procissão com a arca que tinha imagens) Juízes 18,31 (Josué se ajoelha diante da Arca com imagens para rezar) 1 Samuel 6, 3-11; (imagens são usadas)

Siedem boleści i siedem radości świętego Józefa

  Septenna ku czci siedmiu radości i siedmiu boleści Świętego Józefa [1] (Septennę odprawia się przez siedem dni lub siedem śród) [2]   1. Święty Józefie, użalam się nad Tobą dla tego smutku, który ogarnął Twe serce dręczone niepewnością, gdy zamierzałeś opuścić Twoją Przeczystą Oblubienicę, Maryję, oraz odnawiam w Tym sercu radość, której doznałeś, gdy anioł Pański objawił Ci Tajemnicę Wcielenia. Przez Twą boleść i radość proszę Cię, bądź moim pocieszycielem z życiu i przy śmierci. Amen. Ojcze nasz… Zdrowaś Maryjo… Chwała Ojcu. 2. Święty Józefie, użalam się nad Tobą dla tej przykrości, którą odczuło Twoje serce, gdy widziałeś, w jakim ubóstwie narodziło się Dzieciątko Jezus oraz odnawiam w Twym sercu radość, której doznałeś, słysząc śpiew aniołów i widząc pasterzy i Mędrców, oddających hołd Dzieciątku. Przez Twą boleść i radość wyjednaj mi tę łaskę, bym w pielgrzymce życia ziemskiego stał się godny życia wiecznego. Amen. 3. Święty Józefie, użalam się nad Tobą dla tej b